Zapraszam na przechadzkę po bogatym w historie Toruniu! Jest to miasto urodzenia słynnego astronoma, który „wstrzymał słońce i ruszył ziemie”.

 

STARY RYNEK

Skoro już mowa o Koperniku to zacznijmy naszą wędrówkę od Starego Rynku, bo na nim właśnie znajduje się pomnik owego astronoma. Jest to idealne miejsce na spotkanie. Pomnik Mikołaja Kopernika znajduje się przed Ratuszem. Astronom ubrany jest w strój akademicki, w swojej lewej ręce trzyma astrolabium, a jego prawy palec wskazujący jest skierowany w niebo. Na pomniku widnieje napis w języku łacińskim Mikołaj Kopernik z Torunia, poruszył ziemie, zatrzymał słońce i niebo. Ciekawostką może być to, że dawno temu, na początku powstania miasta, w aktualnym miejscu pomnika stała gilotyna i odbywały się tu egzekucje. Na przeciwko znajduje się posąg osiołka, który dawniej także pełnił inną funkcję, posiadał ostry grzbiet który służył do kar i tortur. Kolejną ciekawostką jest fakt, że ratusz posiada 365 okien czyli tyle, ile jest dni w roku, dodatkowo ma również jedno okno „widmo” odsłaniane w latach przestępnych. 

 

 

POMNIK FLISAKA

Na Rynku Staromiejskim znajduje się również pomnik Flisaka, potocznie zwany jako ‘fontanna z żabkami’. Według wierzeń, jeśli chce się być bogatym, trzeba pogłaskać wszystkie działające żaby po łebkach oraz wrzucić grosz z zamkniętymi oczami, będąc odwróconym tyłem,  jeśli grosz wpadnie do wody, to marzenie się spełni. 

Flisak jest postacią z legendy, która opowiada o pladze żab. Udało się je przepędzić z miasta dzięki młodemu chłopakowi grającemu na skrzypcach, który dźwiękiem z instrumentu wyprowadził zwierzęta poza mury Torunia. Dlatego właśnie rzeźba przedstawia chłopaka ze skrzypcami w otoczeniu żab. 

 

 

FONTANNA COSMOPOLIS

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest fontanna Cosmopollis. Wyróżnia się ona na tle innych kolorowym oświetleniem, które włączane jest około godziny osiemnastej. Jednak to nie wszystko, bo po godzinie dwudziestej pierwszej jest puszczana muzyka klasyczna, a w jej rytm zmieniają się barwy fontanny. 

 

 

RUINY ZAMKU KRZYŻACKIEGO 

Toruń jest starym miastem, dlatego nie jest dziwne, że posiada liczne zabytki oraz historyczne budowle. Na terenie miasta znajdują się między innymi ruiny zamku Krzyżackiego, które uchowały się po dawnej kwaterze Krzyżaków stacjonujących  w tej metropolii. 

 

 

BULWARY FILADELFIJSKIE

Idealnym miejscem na spędzenie miło czasu i odpoczynek są bulwary z rozciągającą się panoramą rzeki.  Bulwary Nadwiślańskie położone są między starówką, a rzeką Wisłą. Ciągną się wzdłuż średniowiecznych murów miejskich, a w pobliżu znajduje się też rezerwat przyrody. Jest to popularny w Toruniu deptak, na którym odbywają się różne wydarzenia, jak na przykład holi festival – czyli święto kolorów. Swoją nazwę bulwary otrzymały w 1977 roku na cześć współpracy podjętej między polskim miastem a Filadelfią. Na terenie bulwarów znajduje się ‘Katarzynka’ - Toruńska łódka, pływała po Wiśle w latach 1969-2000, a teraz stoi na górce jako obiekt turystyczny, można obserwować ją z zewnątrz oraz wejść na jej pokład.

 

 

KRZYWA WIEŻA 

Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Torunia jest Krzywa Wieża. Wieża została wybudowana w XIV w. jako prosta, 15-metrowa baszta wtopiona w mury obronne. Już w średniowieczu z piaszczystego podłoża, na którym baszta została ustawiona, pod wpływem jej ciężaru osunęły się piaski, powodując pochylanie się wieży do momentu, aż oparła się ona na gruncie bardziej trwałym.  Na skutek niestabilności gruntu odchylenie wieży mierzone od pionu wynosi około 146 cm. Obecnie w budynku znajduje się kawiarnia i kiosk z pamiątkami. Z tą wieżą związane są dwie legendy: ‘Legenda o tym jak powstała nazwa miasta’ oraz ‘Legenda o prawości Krzyżaków’. Gdy będziecie w pobliżu tej Baszty nie zapomnijcie pokusić się o sprawdzenie, czy faktycznie jest przechylona.

 


 

Gdy już zobaczysz pomnik Kopernika oraz odwiedzisz Krzywą Wieżę, na koniec musisz pamiętać o najważniejszym – aby spróbować toruńskiego piernika. Pierniki toruńskie są jednym z najbardziej znanych elementów tradycji i legendy toruńskiej, kojarzonym i wyróżniającym Toruń na świecie. Pierniki toruńskie w minionych wiekach nie zawsze traktowano jako przysmak, lecz często jako dzieło sztuki. Pierniki takie zyskały dużą popularność w Europie jako upominki i były przechowywane przez właścicieli wśród drogocennych przedmiotów.

 

 

Tekst:

 

 

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Miko%C5%82aja_Kopernika_w_Toruniu#/...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_flisaka_w_Toruniu#/media/Plik:Toru%...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cosmopolis_(fontanna)#/media/Plik:Fontanna_Cosmopolis_w_Toruniu1.jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_krzy%C5%BCacki_w_Toruniu#/media/Plik...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bulwar_Filadelfijski_w_Toruniu#/media/Plik...(DerHexer)_2010-07-17_011.jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_Wie%C5%BCa_w_Toruniu#/media/Plik:Kw...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Toru%C5%84skie_pierniki#/media/Plik:PL_gin...